Flexibla och slitstarka varselbyxor i 4-vägsstretch med segmenterat reflextryck. De är certifierade enligt EN ISO 20471 och ger tillförlitligt skydd i miljöer med dåliga ljusförhållanden.
• Certifierade enligt EN ISO 20471 klass 2
• KneeGuard®-system certifierat enligt EN 14404
• 4-vägsstretch med vindtäta och ventilerade partier
• Utanpåfickor med ID-korthållare och pennfack
• Förstärkta benslut som ger god slitstyrka och håller dig torr
Snickers Workwear utvecklar avancerade arbetskläder som utgår från de professionella användarnas verkliga behov med enastående passform, slitstark komfort och avancerade funktioner.
| Artikelnummer | 63365504 |
| EAN | 7332515676368 |
| Material | Huvudtyg: 88 % polyester, 12 % elastan, 238 g/m², Kontrasttyg: 65 % polyester, 35 % Sorona®-polyester, 210 g/m², Förstärkning 1: 100 % CORDURA®®-polyamid, 212 g/m², Förstärkning 2: 53 % CORDURA®®-polyamid, 47 % polyester, 283 g/m² |
| Vikt | 0.75 kg |
| Ursprungsland | Vn |
| Längd | 360 mm |
| Bredd | 280 mm |
| Höjd | 60 mm |
| Volym | 4.8 l |
| Hållbarhet | Sorona®-polyester |
| Certifikat | EN 20471 - High visibility clothing, EN 14404 - Knee protection, Confidence in textiles (OEKO-TEX®)SE 12 207 |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. Tryckkostnad förutsätter ett tryckfärdigt original. |
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |