Den ultimata softshelljackan som är lätt och erbjuder vindtätt skydd och rörelsefrihet. Jackan har reflexdetaljer och flera fickor och passar perfekt för alla typer av arbete, oavsett årstid.
• Vindtätt och vattenavvisande softshelltyg i två lager
• Fleecefoder med Polartec® Shed Less-teknik bidrar till att 85 % mindre fibrer avges vid tvätt
• Reflexdetaljer för ökad synlighet och säkerhet
• Hög fleecefodrad krage för komfort och vindskydd
• Innerfickor: ett pennfack, två stora innerfickor
Snickers Workwear utvecklar avancerade arbetskläder som utgår från de professionella användarnas verkliga behov med enastående passform, slitstark komfort och avancerade funktioner.
| Artikelnummer | 19050400 |
| EAN | 7332515683571 |
| Material | Huvudtyg: 88 % polyester, 12 % elastan, 160 g/m², Foder 1: Återvunnen polyester, 159 g/m², Foder 2: 100 % solution-dyed polyamid, 65 g/m², Isolering: 90 % REPREVE®-polyester, 5 % polyester, 5 % återvunnen polyester, 80 g/m² |
| Vikt | 0.71 kg |
| Ursprungsland | Vn |
| Längd | 540 mm |
| Bredd | 330 mm |
| Höjd | 50 mm |
| Volym | 7.1 l |
| Hållbarhet | Återvunnen polyester, Polartec® Shed Less-teknik, Solution-dyed foder, Vaddering i återvunnen REPREVE®-polyester |
| Certifikat | Confidence in textiles (OEKO-TEX®)SE 25 258 |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. Tryckkostnad förutsätter ett tryckfärdigt original. |
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |